HSS substráty jsou stále moderní


Shark Line

Rychlořezná ocel (HSS) je možná klasický nástrojářský materiál, to však neznamená, že by se od svého prvního použití koncem 19. století neustále nevyvíjel a nezlepšoval.

Řada HSS substrátů Dormer Pramet není kupříkladu ani trochu zastaralá. Investovali jsme do práškové technologie umožňující vývoj materiálů zajišťujících lepší výsledky.

HSS-E ocel vyráběná pomocí práškové metalurgie nabízí vyšší obsah legovacích prvků a přináší jedinečné vlastnosti zlepšující houževnatost, odolnost proti opotřebení a tvrdost. Použití HSS-E-PM prodlužuje životnost nástrojů, zlepšuje její předvídatelnost, podporuje rychlejší posuv a řezné rychlosti a omezuje problémy s porušováním řezné hrany.

Ricky Payling

Nejnovější použití nalezla tato technologie práškové metalurgie v řadě závitníků Shark Line značky Dormer. Jsou vyrobeny na bázi substrátu HSS-E-PM vyvinutého speciálně pro závitníky, který jim oproti tradičním rychlořezným ocelím propůjčuje potřebnou vyšší houževnatost, stabilní vlastnosti a špičkovou brousitelnost. Tyto vylepšené vlastnosti znamenají, že závitníky vykazují předvídatelnější a zaručenější životnost.

Také HSS-E a HSS-E-PM jsou skvělé substráty vhodné pro řadu různých povlaků, jako TiN, TiAlN, TiCN i vícevrstvé povlaky.

Povlakování výrazně zlepšuje životnost nástrojů a dále podporuje výkonnost HSS nástrojů v prostředích, kde je zapotřebí vysoká produktivita, rychlost a posuv, i u obrábění nasucho a zpracování obtížně obrobitelných materiálů.

Přinášejí větší tvrdost povrchu zajišťující vyšší odolnost vůči opotřebení, nižší tření pro lepší tvorbu třísek, snížené řezné síly a menší tvorbu tepla, odolnost proti vylamování řezné hrany a umožňují dosáhnout lepší kvality povrchu obrobků.

HSS-E obráběcí nástroje s TiAlN povlakováním jsou například velmi vhodné k suchému obrábění litiny, neboť dobře odolávají vysokým teplotám, zatímco nástroje z HSS-E-PM s TiAlN povlakováním jsou vhodné k obrábění slitin titanu a niklu.

Ricky Payling

Manažer produktové strategii pro rotační nástroje

Dormer Pramet